
TANÁRI TEVÉKENYSÉG/MAGAMRÓL
2009-ben érettségiztem a budapesti Baár-Madas Református Gimnáziumban, és felvételt nyertem a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékére, népi ének előadóművész szakra. Már gyermekként foglalkoztatott a tanári pálya, mivel a családban többen pedagógusok. A Zeneakadémián aztán több olyan kutató tanár állt előttem példaként, mesterként, mentorként, akik rendkívül inspirálóan hatottak rám.
Az egyetem magas színvonalú oktatása, átfogó ismeretanyaga kinyitotta előttem a világot, az érdeklődésem az éneklés és az előadóművészet mellett a népzenetudomány felé is fordult, így végül a tanári mesterképzés mellett az etnomuzikológia MA képzést is elvégeztem.
2015 óta folytatok pedagógiai tevékenységet, alap-, közép-, illetve felsőfokon tanítok népzenét. Fontos számomra, hogy kibontakoztassam növendékeim tehetségét, egyéniségét. Az énekes pedagógiámban a személyre szabott hangképzés, valamint az egyes népzenei dialektusterületek stiláris ismereteinek elsajátítása mellett nagy hangsúlyt fektetek arra, hogy a közlés, a mondanivaló, az átéltség elsődlegessé válhasson.
2015 óta folytatok pedagógiai tevékenységet, alap-, közép-, illetve felsőfokon tanítok népzenét. Fontos számomra, hogy kibontakoztassam növendékeim tehetségét, egyéniségét. Az énekes pedagógiámban a személyre szabott hangképzés, valamint az egyes népzenei dialektusterületek stiláris ismereteinek elsajátítása mellett nagy hangsúlyt fektetek arra, hogy a közlés, a mondanivaló, az átéltség elsődlegessé válhasson.
Lenyűgöz a népzene sokszínűsége, sokoldalúsága, és azok az értékei, amelyek időtállóak, évszázadokon keresztül megmaradtak. Úgy vélem, hogy a népzeneelméleti és történeti ismeretek segítenek jobb előadóvá válni, és megérteni mindazt a sok tudást, amelyet a hagyományos paraszti kultúra megőrzött. Igyekszem a népzeneelméleti órákat ebben a szellemiségben tartani, ugyanakkor ötvözni a klasszikus zenei műveltséggel.
A Népzene Tanszak a szakmai munka mellett egy igazán jó közösség. Örülök, hogy én is a tagja lehetek, és kollégáimmal azon dolgozhatok, hogy a jövő népzenészeit, zeneszerető felnőttjeit taníthatom.
TANULMÁNYOK
2009–2012 Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem – népi ének előadóművész BA
2012–2016 Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem – okleveles muzikológus MA, etnomuzikológia specializáció
2013–2017 Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem – népi ének tanár MA
2019–2025 Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, Doktori Iskola
MUNKAHELYEK
2021– Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti és Hangszerészképző Gyakorló Szakgimnáziuma – népzeneelmélet, népi ének tanár
2021–2023 Váci Bartók-Pikéthy Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola, Alapfokú Művészeti Iskola – népi ének tanár
2018–2019 LFZE Kecskeméti Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézet – angol nyelvű népzeneelmélet tanár
2017– Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene tanszék – népi ének főtárgy, hangképzés, tanítási módszertan, repertoárismeret, népzenei lejegyzés
2016–2021 Székesfehérvári Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola – népi ének, népzeneelmélet tanár
2015–2017 Bicskei Prelúdium Alapfokú Művészeti Iskola – népi ének tanár
2014 Kőrösi Csoma Sándor Program, Washington D.C.
2013 Szentendrei Vujicsics Tihamér Alapfokú Művészeti Iskola – szolfézs és népi ének tanár
ZENEKARI TAGSÁGOK
2018– Somos együttes
2017– Boldi Banda
2015– Magyarhang zenekar
CD FELVÉTELEK
2015 Zsikó zenekar: Falusi randevú (közreműködő)
2018 Magyarhang zenekar: Te vagy a Nap, én az éjjel
TUDOMÁNYOS TEVÉKENYSÉG
2012–2014 MTA BTK Zenetudományi Intézet, népzenei gyűjtések rendszerezése, digitalizálása a Kodály-rendben. Vezető: Szalay Olga
2014–2015 Monografikus lejegyzés egy mezőségi falu, Ördöngösfüzes kiváló énekese, Hideg Anna énekléséből
PUBLIKÁCIÓK
2015 Annus néni daloskönyve. Hideg Anna énekei Füzesről. Kiadja Komárom város önkormányzata, szerkesztő Horsa István. Kottagrafikák elkészítése
2018 Intézmény és hagyomány: kihívások a 21. század népzenekotatásában. Konferencia-kötet. Budapest, Ward Mária Gimnázium. Előadás címe: Mutálás előtti gyermekhangképzés. Egy mikrokutatás tanulságai. Megjelenés alatt.
2019 A mezőségi vokális népzene parlando, rubato előadásmódja. Gramofon, 2019/4. 34-35.
2024 Doktori értekezés. A parlando–rubato előadásmód összehasonlító vizsgálata hat mezőségi település vokális népzenéjében. Témavezető: Richter Pál
EGYÉB OKTATÓI TEVÉKENYSÉG
2013– népzenei, néprajzi előadó a Hagyományok Háza akkreditált pedagógusképzéseiben
2017 Konferencia: Intézmény és hagyomány: kihívások a 21. század népzeneoktatásában. Budapest, Ward Mária Gimnázium.
2017 LFZE NZT 30 órás akkreditált pedagógus továbbképzése, Győr. Népzene a szolfézs órán; Népzene az ének-zene órán.
2018 LFZE NZT 30 órás akkreditált pedagógus továbbképzése, Győr, Szolnok, Debrecen. Népzene a szolfézs órán; Népzene az ének-zene órán.
2018–2020 Csíkszerda Improvizációs Kórus, nyári egyetemek. Népi ének, kamara tanár
2018 NKA Halmos Béla Program nyertes pályázata. Népmeseműsor a Mária Rádión, Túl az Óperencián címmel. Műsorszerkesztő és mesélő.
2021 LFZE NZT 30 órás akkreditált pedagógus továbbképzése, Budapest. Népzene a szolfézs órán; Népzene az ének-zene órán.
2022 Métakurzus, Méta tábor, népi ének tanár
KAPCSOLAT
konkolycsenge[kukac]academy.liszt.hu